media

Sağlıklı sofraların vazgeçilmez lezzetleri olan zeytinyağlı yemekler Türk mutfağının dillere destan zenginliği içinde önemli bir yere sahiptir. Gerek sebze yemekleri gerekse meze çeşitleri olarak zeytinyağlılar, doğru pişirme yöntemleri ile damak zevkimize hitap eden gurme lezzetlere dönüşebilirler.


Lezzetli Zeytinyağlı Yemek Pişirme İpuçları

Zeytinyağlı yemekleriniz için mutlaka mevsim sebzelerini tercih edin. Dondurduktan sonra çözdürdüğünüz sebzelerle istediğiniz sonucu almanız çok zor olacaktır.

Sebzeleri önceden kavurmadan çiğ olarak ve hafif ateşte pişirin. Böylece hem lezzetini hem de besin değerini muhafaza edecektir.

Zeytinyağlılarınızı mümkünse 1 gün önceden hazırlayıp bekleterek servis etmeye çalışın.

Sebzelerinizin daha diri görünmesi ve kararmaması için pişirmeden önce limonlu suda bekletin veya kullanacağınız tencereyi tuz ve limon karışımı ile ovalayın.

Soğanı rendeleyerek değil doğrayarak kullanın.

Pişirme esnasında ekleyeceğiniz bir miktar toz şeker zeytinyağlı yemeğinizin kıvamını ve lezzetini artıracaktır.

Yemeğinizi, ekstra su ilave etmeden, sebzenin kendi suyuyla pişirin. Bunun için kısık ateşte pişirmek çok önemlidir.

Pek çoğumuzun yaptığı en temel hatalardan biri de zeytinyağlı yemeklerde riviera zeytinyağı kullanmaktır. Her ne kadar sıcak yemekler için bu yağın kullanımı öneriliyor olsa da amacınız gerçek zeytinyağlı lezzetini elde etmekse mutlaka kaliteli bir naturel sızma zeytinyağı tercih edin. Kullanacağınız yağın yarısını yemeği pişirirken, kalan kısmını da yemeğiniz piştikten ve ocağın altını kapattıktan sonra üzerinde gezdirerek eklerseniz orijinal zeytinyağı aromasını da yoğunlaştırmış olursunuz.

  • Mar 08, 2022
  • Yorumlar: 0