media

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez tadı, şifa kaynağı zeytinin ülkemizde pek çok çeşidi bulunmaktadır. Namını çokça duyduğunuz sofralık Gemlik zeytini gibi bazı zeytin çeşitlerine aşina olabilirsiniz ama yurdumuzun dört bir köşesinde yetişen 50’ye yakın zeytin türü olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunlardan en çok öne çıkanları sizler için derledik.


Gemlik Zeytini

Marmara bölgesinin meşhur Gemlik zeytini başta Bursa-Gemlik olmak üzere, Tekirdağ, Kocaeli, Kastamonu, Sinop, Samsun, Trabzon, Balıkesir, İzmir, Aydın, Adana, Antalya, Adıyaman illerimizde de yetişebilen bir zeytin çeşididir. Etli ve ince kabuklu olması nedeniyle sofralık zeytin olarak kahvaltılarda en çok tercih edilen zeytin türüdür.


Edremit-Ayvalık Zeytini

Yağlık zeytin olarak da bilinen bu zeytin türü Çanakkale, Ege Körfez civarı, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin illerimizde yetişebilmektedir. Hem kimyasal bileşenleri hem de aromatik yapısıyla zeytinyağı severlerin gözdesidir diyebiliriz.


Memecik Zeytini

Muğla, İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla, Antalya, Sinop, Kahramanmaraş, Kastamonu illerimizde yetiştirilen bu zeytin türü yağlık ve sofralık yeşil zeytin olarak kullanılabilmektedir. Ayvalık zeytininden sonra Ege yöresinin ikinci en kaliteli zeytinidir.


Domat Zeytini

İzmir, Manisa ve Aydın yöresinin meşhur domat zeytini, biber ve portakal gibi dolgularla sofralık yeşil zeytin olarak tüketime uygundur.


Çilli Zeytini

İzmir ve Manisa’da yetişen çilli zeytini, etli ve küçük çekirdekli özelliğiyle genellikle sofralık yeşil zeytin olarak tüketilir.


Eğriburun Zeytini

Zeytin denilince aklımıza genellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleri gelse de gerçek bir zeytin cenneti olan ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde de zeytin yetişebilmektedir. Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’da görülen bu zeytin türü siyah ve yeşil sofralık olarak tüketime uygundur.


Çakır Zeytini

İzmir’de yetiştirilen bu zeytin türü yağlık olarak kullanıma uygun olup sofralık yeşil zeytin olarak da tüketilebilir.


Çekişte Zeytini

İzmir ve Aydın’a özel bir tür olan çekişte zeytini kırma yeşil zeytin olarak tüketilebilmektedir.


Kan Çelebi Zeytini

Kendine has pembemsi rengi ile bildiğimiz zeytinden biraz farklı olan bu zeytin türü çizme pembe zeytin veya sofralık yeşil zeytin olarak değerlendirilebilmektedir.


Kilis Zeytini

Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Mardin illerimizde rastlanan ve hasadı epey zahmetli olan bu zeytin türü kaliteli zeytinyağı üretiminde kullanılmaktadır.


Kiraz Zeytin

Manisa’ya has kiraz zeytin kiraza benzemesi nedeniyle bu isimle anılmakta ve sofralık siyah zeytin olarak değerlendirilmektedir.


Sarı Ulak Zeytini

Adana ve Mersin illerimizde görülen bu tür hem siyah zeytin olarak hem de sofralık yeşil zeytin olarak kullanılabilmektedir.

  • Mar 08, 2022
  • Yorumlar: 0