media

Taş baskı zeytinyağı, günümüzde en çok tercih edilen zeytin yağ üretim metodudur. Taş baskı zeytinyağı, zeytin tanelerinin granit taşlarda kırılması ve ezilmesiyle yani hamur haline getirilmesi akabinde, özel çuvallara konularak presler yardımı ile zeytinyağının sıkılması ve ardından zeytin sütü elde edilmesi tekniğidir. Bu yöntemi meyve suyu sıkma işlemine benzetebiliriz, fakat bu işlem süresi meyve suyu sıkma işlemi kadar kısa sürede gerçekleşmemektedir. Taş baskı zeytinyağı; granit taşlarda kırılma süreci çuvallara konulması, zeytin postalarının çuvaldan boşaltılması, zeytinyağının havuzlardan toplanması, zeytin acı suyundan arındırılması gibi birçok işlemden geçmektedir.


Taş Baskı Zeytinyağı Nedir?

Taş baskı zeytinyağı, burun yağı veya zeytin sütü olarak da adlandırılmaktadır. Halk arasında çiğ yağ, soğuk yağ, ilk yağ, hamur yağı, tekne yağı olarak bilinmektedir. Taş baskı zeytinyağı veya zeytin sütü zeytinin tüm şifasını ve doğallığının içerisinde barındırır. Taş baskı zeytinyağı, geleneksel zeytinyağı üretiminden elde edilir ve işlenmemiş ham zeytinyağıdır. Taş baskı zeytinyağı veya zeytin sütü zeytinyağı üretimi sırasında çok az miktarlarda elde edilebilmektedir. Zeytinin saf hali olarak adlandırılan zeytin sütü, sıcak işlem görmeden elde edilmektedir. Bu nedenle yemeklerde, salatalarda, cilt bakımında rahatlıkla kullanılmaktadır. Taş baskı zeytinyağı, hiçbir ısı ve kimyasal işlem görmeyen zeytin sütünün içinde asit bulunmaz. Zeytin sütü modern tesislerin devreye girmesi ile birlikte alternatif tıpta şifa kaynaklarından biri haline gelmiştir.


Taş Baskı Zeytinyağı Yönteminin Kuralları

Doğal yapısı ve kalitesi bozulmamış bir zeytinyağı elde edebilmek için, dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bahsederken taş baskı yöntemiyle, kontinü yönteminin farklılıkları görülecektir. Taş baskı zeytinyağı veya zeytin sütü üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken en temel kurallardan birisi zeytin tanelerinin en hızlı şekilde sıkılması işlemidir. Aksi takdirde zeytin taneleri kararmaya başlayacaktır. Bu da asidite oranı açısından olumsuz yönde etki edecektir. Taş baskı üretim metodu yapısı gereği, kırılma süreci oldukça uzundur. Kontinü sistemlerde bu süre daha kısa sürmektedir. Zeytinyağı kalitesini; hava sıcaklığı, zeytinyağının hava ile teması, ışık gibi faktörler de etkilemektedir.

  • Mar 08, 2022
  • Yorumlar: 0