media

Daha sağlıklı, uzun bir yaşam sunan Ege mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı, dünyanın en sağlıklı yağlarından biridir. Zeytinyağının en kalitelisi ise, yağın zeytinden herhangi bir kimyasal kullanmadan, düşük ısıda özütülmesi ile elde edilmektedir. Bu yolla üretilen naturel sızma zeytinyağının bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuş en önemli 10 faydasını sizler için derledik.


Sızma Zeytinyağının 10 Faydası

Sızma zeytinyağı yüksek antioksidan ve sağlıklı yağ bileşenlerine sahiptir. Bu iki özelliği sayesinde kardiyovasküler sağlığı korumaktadır.

Sızma zeytinyağı, kalp sağlığna katkıda bulunan bir dizi aktif bileşim içeriği sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Pek çok gözlemsel çalışmada, zengin zeytin içerikli beslenme düzeninin felç riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

Sızma zeytinyağı, tip 2 diyabete karşı korunmada veya mevcut diyabet hastalığını kontrol altına almada yardımcı olabilecek insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur.

Oksidatif stabilitesi, zengin antioksidan içeriği ve tekli doymamış yağ oranının yanı sıra kendine has tadı ve aroması sayesinde sızma zeytinyağı yemek pişirmede tercih edilebilecek en iyi yağdır.

Yemeklerde sızma zeytinyağı kullanmak gıdaların besin değerlerini ve antioksidan içeriklerini korumaya ve hatta bazı durumlarda artırmaya yardımcı olmaktadır.

Polifenol ve zeytinyağı tüketiminin ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik kaybı riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Sızma zeytinyağı bazı kanser türlerine karşı koruyucu olabilir.

Bazı araştırmalar, zeytinyağından zengin bir beslenme düzeninin Alzheimer ve demanstan sorumlu olan bileşimleri engelleyebileceğini göstermiştir.

Sızma zeytinyağı tüketenlerin daha uzun bir yaşam süresine sahip oldukları gözlenmiştir.

Kaynak: https://olivewellnessinstitute.org/

  • Mar 08, 2022
  • Yorumlar: 0